Ulaşım Teknolojilerinin Geleceğine Yolculuk: Renault Float

Renault ve Central Saint Martins tarafından düzenlenen dizayn yarışmasının kazananı “The Float”, uçan araba teknolojisinin geleceği olabilir.

Ulaşım teknolojilerindeki inovasyonların, yakın gelecekte çok daha yoğun bir şekilde gerçekleşeceğini bugünkü gelişmelere bakarak öngörmek çok da zor değil. Elektrikli araçlar ve otonom sürüş teknolojisiyle beraber ulaşımda son dönemlerde önemli ölçüde değişimler yaşanıyor.

Bu inovasyonların ayakları yere değen ve aynı zamanda hayal gücünün sınırlarını zorlayan örneklerini görebilmek adına Renault ve Central Saint Martins tarafından bir dizayn yarışması düzenlendi. Yarışmanın kazananı Yunchen Chai tarafından tasarlnan “The Float” oldu.

The Float, yarışmanın zorunlu kıldığı özellikler olan; elektrik enerjisiyle çalışma, otonom sürüş ve internete bağlanabilme özelliklerine zaten sahip. Chai’nin tasarımını diğerlerinden daha iyi kılansa diğer özellikleri.

Manyetik alan teknolojisinin kullanıldığı The Float’un tekerliği bulunmuyor ve yerden yüksekte ilerliyor. Bu şu anda Hyperloop’ta kullanılmakta olan bir teknoloji olduğu için bu bize çok da yabancı değil.

Manyetik gövdesi sayesinde The Float’a ekstra üniteler eklenebiliyor ve böylece arabanızın kaç kişilik olacağına siz karar verebiliyorsunuz. Transparan bir dış çerçeveye sahip aracın kapılarının sürgülü olması ise giriş çıkışı kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmış.

Önü veya arkası bulunmayan The Float’ta yön değiştirmek için aracı çevirmenize gerek kalmıyor. Araç ayrıca bir uygulamayla beraber kullanılması için tasarlandı. Bu sayede taksi çağırır gibi bu aracı kiralayabileceksiniz.

Şu an ulaşım araçlarında sahip olduğumuz teknolojilere ve inovasyon konusundaki başarılı çalışmalara baktığımızda, The Float’un yollarda olması çok da uzun sürmeyecek gibi görünüyor.

Kaynak: The Mashable

 

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir