Singapur’da Drone-Taksi Dönemi: Volocopter 2019 Yılında Test Uçuşlarına Başlıyor

Otomotiv devi Daimler destekli drone-helikopter girişimi Volocopter, 2019 yılında Singapur’da yolcu taşımacılığı amaçlı test seferlerine başlayacağını duyurdu. Testlerin başarı ile tamamlanması halinde, drone-taksiler 5 yıl içerisinde şehirde hizmet vermeye başlayacak.

Uçan arabalar ile ulaşımın tamamen gökyüzünden gerçekleştiği bir dünyada trafik sorunu olmadan yaşamak Jetgiller’den bu yana hepimizin en büyük hayali. Halihazırda, teknoloji üreticileri yeni nesil ulaşım araçlarına yaptığı yatırımlarla bu hayali gerçeğe dönüştürmek için adeta birbirleriyle yarışıyor.

Geçtiğimiz aylarda Uber, uçan arabası Elevate‘in tanıtımını gerçekleştirmiş ve UberAir’in 2020 yılında üç pilot şehirde hizmet vermeye başlayacağını açıklamıştı. Uber’in ardından Alman otomotiv devi Daimler destekli Volocopter de 2019 yılında Singapur’da test uçuşlarına başlayacağını duyurdu. Özellikleri itibariyle “drone-helikopter” olarak tanımlanan Volocopter, bir helikopter gibi dikey kalkış gerçekleştirebiliyor ve drone operatörleri tarafından kontrol ediliyor. Elektrik ile çalışan çevreci ulaşım aracı, içinde 2 yolcu varken tek şarjla 30 km uçabiliyor. Testlerin başarı ile tamamlanması durumunda, Volocopter 5 yıl içinde Singapur’da yolcu taşıma hizmeti vermeye başlayacak.

Kaynak: Engadget

Posted by Özge Uçar

  1. instagram caferkadir35 27/10/2018 at 11:38

    Şarj ve mesafe çok yetersiz.. Bi Narlıdere – Konak yapsa, 10 dakika sürse tek kullanımda şarjı bitti.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir