İngiliz Polisi Whatsapp’tan Gönderilmiş Bir Fotoğraf Üzerinden Suçlunun Parmak İzini Tespi Etti

Her suç geride iz bırakır ve dijital dünyada bıraktığınız izler hiçbir zaman silinmez. İngiliz polisi, kimliği bilinmeyen uyuşturucu satıcısını Whatsapp’tan gönderilen bir “el” fotoğrafı üzerinden tespit etmeyi başardı.

CSI: NY dizisini pek çoğunuz hatırlarsınız: Bir grup başarılı polis ve bilim insanı, suç mahalinden elde ettikleri delilleri ezber bozan teknolojik yöntemlerle inceleyerek suç olaylarının ardındaki sır perdesini aralamakla görevlendirilmiştir. Geçtiğimiz günlerde, Birleşik Krallık South Wales Polisi, CSI: NY bölümüne konu olacak cinsten bir operasyona imza attı. İngiliz polisi yürüttüğü uyuşturucu ticareti soruşturmasında, Whatsapp’tan gönderilen bir “el” fotoğrafından parmak izini izole ederek uzun yıllardır kimliğini saklamayı başarmış bir uyuşturucu satıcısını tespit etti ve yakaladı.

Nasıl Gerçekleşti?

Uyuşturucu satıcısını ele veren bilgi, soruşturma kapsamında tutuklu bulunan bir diğer suçlunun akıllı telefonundan geldi. Suçlunun Whatsapp mesajlarını inceleyen polisler, avucunda ecstasy hapları tutan bir el fotoğrafı gördü. Bu fotoğraftan elde edilen parmak izi, ulusal suçlu veritabanında aratıldı ve böylece uyuşturucu satıcısının kimliği de saniyeler içinde ortaya çıkmış oldu.

Biyometrik Verilere Dikkat

Kanunların teknoloji aracılığıyla suçluları tespit edebilmesi sevindirici olmakla birlikte, günde onlarca resim çektiğimiz akıllı telefon kameraları aracılığıyla biyometrik verilerin elde edilebilmesi biraz korkutucu. Suçluların eline önemli bir koz veren bu teknolojilerin yol açacağı potansiyel suçları çözmek ise yine polislerin görevi olacak.

Kaynak: Futurism

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir