Yale Üniversitesi Ünlü “Mutluluk Dersi” Videolarını İnternete Yükledi

Her dört Yale öğrencisinden birinin almak için sıraya girdiği “Mutluluğun Bilimi” dersi, artık online eğitim platformu Coursera üzerinden ücretsiz olarak takip edilebilecek. 

Dünyanın en başarılı ilk 20 üniversitesi içinde bulunan Yale, açtığı birbirinden ilginç dersler ve seçkin akademisyenlerle geleceğin dünyasına şekil verecek bilim insanları ve liderler yetiştiriyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından 1000i aşkın zeki ve başarılı genci kabul eden Yale, aynı zamanda tempolu ve aşırı rekabetçi bir kampüs ortamına sahip.

Radyonun mucidi, ABD’li girişimci David Sarnoff, “Rekabet en iyi ürünlerin ve en kötü insanların ortaya çıkmasını sağlar” der; Yale gibi prestijli üniversitelerdeki rekabet ortamı da, belki dünyayı değiştiren “öncüler” ortaya çıkmasını teşvik ediyor olabilir, fakat aynı zamanda gençlerin mental sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratarak onları daha hırslı, daha kaygılı ve mutsuz insanlar haline getirebiliyor.

Bu konuda öğrencilerine destek olmak isteyen Yale Üniversitesi, çareyi öğrencileri “mutluluk” ve “anlam” arayışına yöneltecek bir psikoloji dersi açmakta buldu. Yale’in üniversite tarihinde “en çok talep edilen ders” olma özelliği taşıyan Science of Well-Being (Mutluluğun Bilimi) dersi geçtiğimiz dönem tam 1200 Yale öğrencisi tarafından alındı. Derste; kazanç, statü, sosyal ilişkiler ile mutluluk arasındaki ilişki yapılmış psikolojik çalışmalarla irdeleniyor.

Her geçen dönem, daha çok öğrenci tarafından tercih edilen ders, fiziki imkan yetersizliklerinden ötürü online olarak verilmeye başlandı. İyi haber: Coursera’ya yüklenen dersleri sadece Yale öğrencileri değil, dileyen herkes ücretsiz olarak izleyebilir.

Bonus: Sohbet havasında geçen, keyifli ve öğretici “Mutluluk” dersinin eğitmeni Prof. Dr. Laurie Santos’un 2010 yılında “Tercihler” üzerine yaptığı TED konuşmasını izlemenizi tavsiye ederiz.

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir