Yapay Zekâ, ABD Donanmasına Milyarlarca Dolar Kazandırabilir

ABD Deniz Kuvvetleri, filolarına ve stratejik lokasyonlarına yapay zekâ yardımıyla bağlanarak operasyonlarını geliştirme üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor. Söz konusu gelişme, yapay zekânın askeri amaçlarla kullanılmasına dair var olan tartışmayı alevlendirecek gibi görünüyor.

Amerika Birleşik Devleti (ABD) Deniz Kuvvetleri; gemileri, denizaltıları ve kıyı bölgeleriyle sorunsuz bir şekilde bağlantı kurabilmek üzere yapay zekâ (AI) kullanacağını duyurdu.

Kullanılacak olan yapay zeka sisteminin; tehdit ve hedef bilgileri gibi taktiksel bilgileri işlemeyi otomatikleştirebileceği, böylece donanmaların daha güvenli ve güçlü hale gelebileceği belirtiliyor.

Bu sistem sayesinde ABD Deniz Kuvvetleri’nin operasyonları yönetmek için ihtiyaç duyduğu çok sayıda denizciyi işten çıkarabileceği, bunun da donanmaya yıllar içerisinde milyarlarca dolar kazandırabileceği dile getiriliyor.

ABD Deniz Kuvvetleri Siber ​​Güvenlik Bölümü Müdürü Danelle Barrett, “Bir makineye güvenmek istiyoruz ve yapay zekayı düşmanlarımıza karşı nasıl kullanabileceğimiz üzerinde araştırmalar yapıyoruz” diyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir