Araştırmacılar: Yapay Zekâ Mavi Yaka İşlerinden Daha Fazlasını Devralacak

Yapay zekânın; doktorluk, avukatlık, muhasebecilik gibi mesleklerde insanların yerini dolduramayacaklarına dair kuvvetli bir inanç var. Fakat gerçekleştirilen yeni bir araştırma, bunun yanlış bir düşünce olabileceğini iddia ediyor.

Geçtiğimiz birkaç on yılda, akıllı makineler ve robotlar; sayısız manuel işleri devraldı ve gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Peki, bu gelişmeler geleceğin iş gücünü nereye doğru sürüklüyor? Risk altında olanlar sadece mavi yakalılar mı?

Bilgi teknolojileri araştırmacıları olan baba-oğul Richard ve Daniel Susskind; yeni gerçekleştirdikleri araştırmada, bazı mesleklerde insanların yerinin doldurulamayacağı fikrinin çok doğru olmadığı sonucuna vardıklarını belirtiyorlar.

Bu kuvvetli inanış; öznel değerlendirme, yaratıcılık ve empati gerektiren bazı görevlerin, robotların gerçekleştirmesi için fazla zorlu olduğu düşüncesinden kaynaklanıyor.

Ancak araştırmacılar; teknoloji temelli hizmetlere şimdiden büyük bir bağımlılığımız olduğunu göz önüne alarak, yapay zekânın zaten bu işleri yapmaya çoktan başladığını belirtiyorlar. Araştırmacılar bu duruma birkaç örnek de gösteriyor: Bir sağlık siteleri derlemesi olan Web MD’yi bir ayda ziyaret edenlerin sayısı, Amerika’daki tüm doktorlara yapılan ziyaret sayısından daha fazla. Ticaret sitelerinde hukuki uyuşmazlıkları çözebilmek için de algoritmalardan yararlanılıyor. eBay; ABD’de açılan yıllık davaların üç katı sayısında olan 60 milyon uyuşmazlığı çözmek için avukat yerine “online uyuşmazlık çözümlemesi”ni kullandı. Avukat bir yapay zekâ olan “Ross”, bu yıl sadece bir firmanın iflas alıştırması yapması için istihdam edildi. Bütün bu örnekler mesleki hizmetlerde kayma yaşanabileceğinin göstergesi olabilir.

Hepimizden Daha Mı İyiler?

Araştırmacılar yaptıkları açıklamada, “Burada hata, insanların ezici bir işlemci gücü, büyük veri ve muhteşem algoritmalar tarafından zaten alt edilmiş durumda olduğu gerçeğini görememek. Bu sistemler insan muhakemesini ve düşünme şeklini taklit etmiyorlar. Sistemler en zor oyunlarda en başarılı insanı yendiklerinde, bir mahkemeden çıkacak kararları avukatlardan daha tutarlı bir şekilde tahmin ettiklerinde ya da salgın hastalıkların muhtemel sonuçlarını tıbbi bilimlerden ziyade tıbbi kayıtlar ışığında daha anlaşılabilir olduğunda, biz yüksek performanslı ve düşünmeyen makinelerin işlerine tanıklık ediyoruz” diyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir