Yapay Zekâ Destekli Askeri Teknolojiler Dünyanın Sonunu Hazırlayabilir

ABD’de ulusal güvenlik araştırmaları üzerine faaliyetler yürüten Rand Corporation, yayınladığı raporda gelişmiş yapay zekâların askeri teknolojilerde kullanılması halinde dünyayı yok edecek bir nükleer savaş riskiyle karşı karşıya kalabileceğimizi belirtti. 

Yapay zekâ günümüz askeri teknolojilerinde yaygın olarak kullanılıyor. Teknolojik gelişmeleri ulusal güvenlik tehditlerini engellemek ve olası bir savaş durumunda düşmanları üzerinde üstünlük sağlamak için kullanan gelişmiş ülkeler, daha şimdiden orduda kullanılan otonom araçları ve erken uyarı sistemlerini hatta nükleer silah depolarını yapay zekâlara emanet etmiş durumda.

Pek çok kişi, savaş esnasında kritik kararları yapay zekâlara bırakarak insan hatasından doğacak felaketleri önleyebileceğimizi düşünüyor. Peki, yapay zekâları insana tercih etmekle gerçekten akıllıca bir iş mi yapıyoruz? Bir grup uzman, yapay zekâya stratejik yetkiler vermenin yanlış olduğunu vurgulayarak günden güne “bilinç” kazanan hiper-akıllı bilgisayarların gelecekte kontrolü ele alarak yıkıcı bir savaş başlatma ihtimalinden söz ediyor.

ABD’de ulusal güvenlik araştırmaları yürüten Rand Corporation adlı bir sivil toplum kuruluşu, yayınladığı Güvenlik 2040 adlı raporda yapay zekânın nükleer savaş riskini arttırabileceğini belirtti. Uzmanlara göre, geleceğin yapay zekâ destekli savaşlarında stratejiler tamamen “ihtimaller” üzerine kurulu olacak. Örneğin; yapay zekâ tarafından kontrol edilen bir nükleer silah sistemi, düşmanın saldırma olasılığını yüksek bulduğu durumlarda karşı tarafın füzesi fırlatma aracından çıkmadan atakta bulunabilecek. Tamamen veriler ve rasyonel kararlar üzerine kurulu bu savaş düzeninde, insanların hayatta kalıp kalmayacağına yapay zekâ karar verecek.

Elon Musk “Tam Otonom Silahlar” Hakkında Uyarmıştı

Geçtiğimiz aylarda Birleşmiş Milletler’e açık mektup gönderen Elon Musk ve 116 uzman, insandan bağımsız karar alan tam otonom silahların yasaklanmasını istemişti. Yapılan çağrı henüz BM genelinde karşılık bulmasa da, Elon Musk ve uzmanların uyarısına kulak veren Birleşik Krallık yakın zamanda tam otonom silahları yasaklayan bir yasa çıkartmaya hazırlanıyor.

 

 

Kaynak: Futurism

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir