Yapay Zekâ Dünyaya Sizin Gözünüzden Bakacak

Japonya’da geliştirilen yeni bir yapay zekâ, beyin akivitelerinizi yorumlayarak neye baktığınızı anlayabiliyor.

Fonksiyonel Rezonans Görüntüleme Tekniği (fMRI) sayesinde; kan akışındaki değişimleri tespit ederek  beynimizin haz, heyecan, korku durumlarında aktif olan kısımlarını tespit etmek mümkün. Son yıllarda beyin üzerine yapılan araştırmalarda sıkça kullanılan fMRI taramaları, alışverişte verdiğimiz satın alma kararlarından sandıkta kullandığımız oya kadar yapacağımız tüm tercihlerin öngörülebilir, hatta karar verme süreçlerimizin manipüle edilebilir olduğunu gösterdi.

fMRI kullanarak akıllarımızı “okuyan” bilim insanları, şimdi bu teknolojiyi yapay zekâ ile birleştirerek akıllarımızı “görmenin” yolunu buldu. Japonya’da geliştirilen bir yapay zekâ, beyin aktivitelerinden yola çıkarak insan gözünün gördüğü görüntüleri bilgisayara aktarabiliyor.

Nasıl Çalışıyor?

Yapay zekânın çalışma prensibi, halıhazırda telefonlarımızda fotoğraflarımızı kişi ve mekanlara göre sınıflandıran algoritmalara benziyor. Bilim insanları, kişinin fMRI cihazı altında değişik fotoğraflara bakarken elde edilmiş beyin taramalarını yapay zekâya izleterek beynin verdiği tepkileri çözmesini sağlıyor. Yapay zekâ farklı görüntüler karşısında beynin verdiği spesifik tepkileri öğrendikten sonra, herhangi bir görüntüye bakarken çekilmiş fMRI taramasını yorumlayarak ne gördüğünü anlayabiliyor.

Bilim insanlarının insan-bilgisayar arayüzü geliştirme çalışmaları sürerken, insanların düşündüklerini ve gördüklerini anlayan bu ileri teknolojiler sayesinde gelecekte insanların bilgisayarları yalnızca düşünceleriyle kontrol etmeleri mümkün olabilir.

Kaynak: Futurism

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir