OpenAI, İnsan Editörler Gibi Yazı Yazabilen Yapay Zeka Geliştirdi

Elon Musk’ın kurucularından olduğu OpenAI şirketi enteresan bir algoritma geliştirdi. GPT-2 isimli algoritma, tutarlı ve uzun metinler oluşturabiliyor. Belirlenen bir konu üzerinde metin üreten sistem, ”sahte haber oluşturmak” gibi bazı endişeleri de beraberinde getiriyor. 

OpenAI, Elon Musk ve Sam Altman gibi girişimciler tarafından kurulmuş kar amacı gütmeyen bir yapay zeka araştırma şirketi. Son günlerde yeni geliştirdikleri algoritmasıyla epey ilgi çeken şirketin yeni algoritmasının ismi GPT-2. Yeni araştırmaya göre, algoritma GPT-2, yaklaşık 8 milyon web sayfasında eğitilerek içeriksel dil bilgisine sahip oldu. GPT-2 edindiği dilbilgisiyle uzun, tutarlı metinler üretti, hatta araştırmacıların yazdıkları metinlerin devamını kendisi yazabildi.

Burada endişeye sebep olan durum algoritmanın kötüye kullanılma ihtimalinin yüksek olması. Çünkü, GPT-2 dili kavrayıp iyi yapılandırılmış cümleler üretebilse de, gerçekleri kavrayamaz. Yani, oluşturulan yazıların yalan haberlerden ibaret olması da mümkün. Bu sebeple, inanılmaz derecede çekici “sahte haberler” üretebilme potansiyeli GPT-2 hakkında endişeler var.

Yeni algoritmanın, tehlikeli potansiyeli nedeniyle,  laboratuvarda tutulmasına karar verildi. Ancak, gelecekteki kullanımını belirlemek için deney yapmaya devam edilecek. OpenAI direktörü Jack Clark, örgütün önceliğinin teknolojinin kötüye kullanılmaması olduğunu belirtti.

Kaynak: Futurism

 

 

Posted by Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir