Yapay Zekâ Gök Bilimciler Uzayda Yaşanabilir Yeni Gezegenler Arayacak

İngiltere’deki Plymouth Üniversitesinde yaşam ihtimali taşıyan gezegenleri tespit edebilen yapay sinir ağı geliştirildi. Araştırmacılar, bu yeni yapay sinir ağı ile insanlık için “doğru” gezegeni bulmayı ümit ediyor.

Küresel ısınma ve bozulan ekolojik denge dünyayı yıkıcı felaketlerin eşiğine sürüklüyor. Mavi gezegenin trajik sonundan kaçmak isteyen insanlığın galaksideki “yeni yuva” arayışında sürpriz bir müttefik ortaya çıktı: yapay zekâ. Plymouth Üniversitesindeki Robotik ve Nöral Sistemler Merkezinde çalışmalarını yürüten araştırmacılar uzaydaki gezegenleri yaşanabilme potansiyeline göre analiz edip sınıflandıran bir yapay sinir ağı geliştirdi.

Bilim insanları geliştirdikleri yapay sinir ağını Dünya, Mars, Venüs ve Satürn’ün uydusu Titan’dan elde edilen verilerle eğitti. İnsanlık için yaşam potansiyeli taşıyan bu gezegen ve uyduların özelliklerini yorumlayan yapay zekâ galaksideki diğer gök cisimlerini inceleyerek aralarında “yaşam ihtimali” bulunanları tespit edecek.

Yapay zekâ konusunda endişelerini bulduğu her fırsatta dile getiren Elon Musk, aynı zamanda Mars Projesi ile uzayda yaşamın en ateşli savunucularından. Geliştirilen yapay zekânın Musk’ın “Mars”ından daha iyi bir alternatif ortaya çıkarıp çıkaramayacağını zaman gösterecek.

Kaynak: Sputnik

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir