Yapay Zeka Oyun Oynayarak Daha Hızlı Öğreniyor

Yeni geliştirilen Iconary adlı oyun, yapay zekanın öğrenme sürecini hızlandırıyor. İnsan oyuncuların AllenAI isimli yapay zeka ile oynayabilecekleri oyun sayesinde, yapay zekanın tıpkı bir insan gibi akıl yürütme becerisi kazanması hedefleniyor.

Seattle merkezli Allen Yapay Zeka Enstitüsü’ndeki bilim insanları, yapay zekanın akıl yürütme becerisini geliştirmek için Iconary adlı yeni bir oyun geliştirdi. Araştırmacılar, oyunu tasarlarken popüler kutu oyunu Pictionary’den ilham aldılar. Pictionary, popüler kutu oyunu Tabu’nun çizimli versiyonu olarak biliniyor. Pictionary’de oyuncular, anlatmak istedikleri kelimeleri çizerek takım arkadaşlarının kelimeyi tahmin etmesini sağlamaya çalışıyor. Iconary de buna benzer bir sisteme sahip, sadece oyundaki takım arkadaşınızın bir insan değil de yapay zeka olduğunu düşünün! Iconary tasarımcıları, yapay zeka AllenAI ve insanların karşılıklı oyun oynamasını sağlayarak AllenAI’ın tıpkı bir insan gibi düşünme yeteneği kazanmasını hedefliyor.

AllenAI, Iconary sayesinde gerçek dünyayı daha kolay anlayabilir. Böylece üretme becerisini de arttırabilir. İnsan oyuncular farklı zorluk seviyelerinde bir resim çizebilir veya AllenAI’nin çizdiği bir resmi tahmin edebilir. Projede çalışan bilgisayar uzmanı Ali Farhadi, insanlarla işbirliği yapabilen bir yapay zeka sistemi kurmak ve yapay zekaya tıpkı bir insan gibi düşünmeyi öğretmek istediklerini belirtti.

Kaynak: Independent , Allen AI

Posted by Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir