İlk Kez Bir Yapay Zekâ Resmi Olarak “Oturum Belgesine” Sahip Oldu

Japonya’nın başkenti Tokyo, bir yapay zekâya resmi olarak oturum belgesi veren ilk şehir olarak tarihe geçti. Mesajlaşma uygulaması Line’da bir chatbot (sohbet robotu) olan Shibuya Mirai ile yapay zekâların kazandığı statülere bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Geçtiğimiz ay Suudi Arabistan Krallığı tarafından yapay zekâ Sophia’ya vatandaşlık hakkı verilmişti. Şimdi de bir başka haber Japonya’dan geldi. Yedi yaşında bir çocuk olarak tasarlanan yapay zekâ Shibuya Mirai’ye, fiziki olarak var olmasa da, Tokyo’da resmi olarak oturum izni verildi.

Moda konusunda meraklı olan gençler tarafından popüler bir alan olan Tokyo’nun Shibuya bölgesi, Shibuya Mirai’ye kendi özel ikamet belgesini verdi.

Bölge Sakinleri ve Yerel Hükûmet Arasındaki Köprü

Shibuya Mirai’ye böyle bir statü verilmesindeki amacın, Shibuya’daki halk için yerel hükûmeti daha tanınır ve ulaşılabilir kılmak olduğu belirtildi. Bu yedi yaşındaki konuşkan çocuk, bölge halkının görüşlerini dinleyecek.

Microsoft aracılığıyla yapılan açıklamada, “Shibuya Mirai’nin hobileri fotoğraf çekmek ve insanları gözlemlemek. İnsanlarla konuşmaya da bayılıyor. O yüzden lütfen onunla herhangi bir konuda konuşun” sözlerine yer verildi.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir