Yapay Zekâ, Spor Dünyasını Nasıl Değiştiriyor?

Yapay zekâ, son yıllarda sporda iyice yaygınlaşan istatistiksel veri analizini oldukça etkili bir biçimde yapabiliyor. Sporcuların potansiyelini hesaplayabilen yapay zekânın, takımların gelecek planını oluştururken başvuracağı unsurlardan biri olacağı kesin.

2012 yılında Oscar’a aday olan, gerçek bir hayat hikâyesinden esinlenen Moneyball filminde; çok az bütçeyle bir beyzbol takımı kurmak zorunda olan Oakland Athletics genel menajeri Billy Beane, çareyi yapay zekâ uygulamasında buluyor. Tamamen analitik verilerin analizine dayanarak, diğer takımlara göre çok düşük bütçe ile oluşturulan takım; 2002’de 20 maç üst üste galibiyet serisi yakalayarak efsanevi bir sezon geçirmişti.

Yapay zekânın spordaki en meşhur uygulamalarından biri olan yukarıdaki örnek, yaklaşık 18 sene önce gerçekleşmişti. O zaman için zamanın çok ilerisinde bir örnek diyebiliriz, ancak 2019 yılında bunu diyebilmemiz imkânsız. Teknolojinin gelişmeler ile neredeyse sporun her dalına uygulanabilen yapay zekâ, sporda yeni bir devir başlattı. Gelin, bu yeni devire, yapay zekânın spordaki uygulamalarına göz atalım:

 Keşfetme ve İşe Alma Süreçleri

İnsanlar, objektif ve numerik değişkenlere göre ölçülebilir olmasa da performans, nicelik olarak incelenebilir. Spor kulüpleri, scouting (keşfetme) ekipleri kurarak bireylerin performans verilerini inceliyor ve sporcunun potansiyeli hakkında bir analiz yapıyor. Bu performans verileri arasında gol, basket sayıları gibi sporun esas faktörleri değil; çok daha karışık değişkenler de yer alıyor.

Yapay zekâ, bu karmaşık verileri çeşitli algoritmalar ile düzenleyerek kulübün scouting ekibine tam olarak isteneni sunuyor. Örneğin; bir futbol kulübü, hızlı ve iyi pas verebilen bir futbolcuyu takıma dâhil etmek istiyor; bunun için yapay zekâ, geçmişe dönük binlerce veriyi inceleyerek en ideal sonuçları sunuyor.  Oyuncunun mevcut ve gelecekteki potansiyelini tahmin eden yapay zekâ, kulübe yatırım yapacakları oyuncular hakkında fikir veriyor.

Football Manager gibi oyunlar yapay zekânın oyuna yansıtılmış versiyonu. Oldukça büyük bir veri havuzuna sahip oyun, neredeyse futbolcuların gerçek hayattaki potansiyellerini tahmin edebiliyor. Oyunda başarılı olan futbolcuların gerçek hayatta da yüksek oranda başarılı olduğu gözleniyor.

Antrenman ve Performans Analizi 

Koçlar ve analistler oyuncunun verdiği katkıyı ölçerken oyuncunun takımdaki rolüne göre farklı veriler baz alıyor. Örneğin; futbolda defans (savunma) ile forvet (hücum) oyuncularının performansını ölçerken inceledikleri değişkenler farklıdır. Yapay zekâ, aracılığıyla niteliksel özellikler (boy,kilo vb.) ve niceliksel değişkenler (pas isabet, top kaptırma oranı vb.) arasında karşılıklı bağlantı kuruluyor ve bu değişkenlerde ölçümleme yapılıyor. Böylece sporcunun niteliksel değerini tahmin etmek mümkün oluyor.

Yapay zekâ, aynı zamanda karşılaşmaya hazırlanılırken rakibin taktiklerini, güçlü ve zayıf yanlarını belirlemek için kullanılabilir. Bu sayede antrenör, oyun planını karşı takımın değerlendirmesine göre oluşturarak takımının galibiyet şansını arttırabilir.

Sporcu Sağlığı ve Formu

Spor takımları, sporcunun zihinsel ve fiziksel iyi olması için ekstra özen gösterirler; bu yüzden oyuncular düzenli olarak fiziksel testlerden geçerler. Yapay zekâ, test sonuçlarındaki oyuncunun çeşitli sağlık değişkenlerini ve hareketlerini analiz ederek, oyuncunun yorgunluk veya stresten kaynaklanabilecek olası bir sakatlığı saptayabiliyor. Böylece, takımın medikal ve sağlık ekipleri çeşitli önlemler alarak sakatlığın önüne geçebiliyor.

Spor Yayınları

Neredeyse bütün spor karşılaşmalarının, yarışlarının canlı yayınlarına TV’den veya internetten erişmek mümkün. Yapay zekâ, otomatik bir şekilde doğru kamera tercihi yaparak karşılaşmayı ideal bir açıyla izlemenizi sağlıyor. Yapay zeka sistemleri ayrıca, spor alanlarındaki kalabalığın heyecan seviyelerinden yola çıkarak reklamlar sunmak için doğru fırsatları belirliyor.

Kaynak: Forbes

Posted by Sonat Çakmak

  1. Emine kockaya 22/03/2019 at 11:36

    Merhabalar Sonat, yazilarini okurken gercekten cok keyif aliyorum. Guzel, akici ve inanilmaz bilgilendirici. Alanim geregi bu aralar spor ve yapay zeka uzerine merak olusmustu ve bunun uzerine dusunuyodum. Bu yazida tam ustune gelmesi cok hosuma gitti bu yuzden yazmak istedim. Kalemine saglik diyorum.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir