Yapay Zeka Ünlü Tenisçilerin Hareketlerini Önceden Tahmin Edebiliyor

Queensland Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları; Novak Djokovic, Rafael Nadal ve Roger Federer’in tenis maçlarındaki binlerce vuruşunu inceledikten sonra oyuncunun topu tenis kortunun ne tarafına atacağını tahmin eden algoritma geliştirdi.

Queensland Teknoloji Üniversitesi Ses, Görüntü, Video Teknoloji Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar; dünyadaki en iyi tenis oyuncularından Novak Djokovic, Rafael Nadal ve Roger Federer’in maçtaki hareketlerini izledi ve rakibinin topu nereye atacağını tahmin edebilen yapay zeka algoritması geliştirdi.  Bu yeni algoritma ile profesyonel tenis oyuncuları, rakiplerinin hamlelerini önceden bilip kendi hareketlerini ona göre planlayabilir. Ayrıca araştırmacılar, sanal gerçeklik oyunlarını geliştirip kişilerin profesyonel oyuncularla başa baş mücadele etmesini sağlayarak oyunların heyecanını arttırmayı amaçlıyor. 

Araştırmacılar, makine öğrenmesi sistemini gerçek bir oyuncu gibi hareket etmesi için 2 bölüme ayırdılar: Episodik hafıza ve semantik hafıza. Episodik hafıza, birbirinden farklı anıları biriktiriyor ve geriye dönüp o anılardan vuruşların nasıl olacağını hatırlıyor. Semantik hafıza ise, episodik hafızadaki bilgilerden çıkarımlarda bulunacak şekilde tasarlandı. Algoritmayı yazan araştırmacılardan Dr. Simon Denman, sistemin çalışmasını “Episodik hafıza, girdilere bakıyor ve “burada yararlı bir şeyler var daha önceden böyle bir vuruş görmüştüm” diyor. Bunlardan yola çıkan semantik hafıza da “o zaman kortun şu tarafına vurmalıyız güzel taktik olur” diye düşünüyor” şeklinde açıkladı ve “Modeli tamamen eğittiğinizde birbirinden farklı maç senaryolarına bakmaya başlayabilirsiniz” dedi.

Kaynak: Techxplore

Posted by Ecem Arslantürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir