Yapay Zekâ, Mükemmel Viskiyi Üretebilir

Mackmyra, Forurkind ve Microsoft şirketleri; yapay zekâ aracılığıyla viski üretmek için ortaklık kurdu. Şirketlere göre yapay zekâ, makine öğrenmesi tekniği ile mükemmel viskiyi üretebilir. 

İsveç viski üreticisi Mackmyra, teknoloji şirketi Fourkind ve Microsoft; yapay zekâ tarafından üretilen ilk viskiyi üretmek için ortaklık kurdu. Yapay zekânın makine öğrenme modelleri; Mackmyra şirketinin viski tarifleri, satış rakamları ve müşteri tercihleri verileri ile besleniyor. Fourkind tarafından geliştirilen algoritmaları kullanan bu modeller, Microsoft’un Azure bulut platformu ve bilişsel servisleri tarafından destekleniyor.

Viski yapmak, kulağa otonom araçlar kadar etkileyici gelmese de; düşündüğünüzden daha zor bir eylem olabilir: En az üç yıl ahşap fıçıda beklemesi gereken viskinin, lezzetli bir tada ulaşmak için toplam 12 yıl geçmesi gerekiyor; ancak bu kadar yıl bekledikten sonra viskinin tadının kötü olması da mümkün. Microsoft’un yardımı burada devreye giriyor: Yapay zekâ, binlerce permütasyon arasından hangi potansiyel viskinin tadının güzel olacağını tahmin ediyor. Yapay zekânın tat alma duyusu olmasa da, oluşturulan çok sayıda viski tariflerinin tadını hayal edebiliyor.

Kaynak: The Next Web

Posted by Sonat Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir