Yapay Zeka Tarafından Yazılmış Metinleri Algılayabilen Algoritma Geliştirildi

Yapay zekâ teknolojilerinin gelişimiyle beraber, botlar tarafından yazılan sahte makaleler ile bir insanın yazdığı makaleleri ayırt etmek güçleşti. MIT-IBM Watson AI Lab ve Harvard Üniversitesi araştırmacıları, bu sahte yazılardan kaynaklanan bilgi kirliliğini önlemek için GLTR isimli bir algoritma geliştirdi.

Geçtiğimiz ay OpenAI araştırmacıları, uydurma ama gerçekçi makale yazabilen GPT-2 isimli bir algoritma geliştirmişlerdi. Ancak bu algoritma, internet dünyasında büyük bir bilgi kirliliği yaratacağı düşüncesiyle piyasaya sürülmedi.

MIT-IBM Watson AI Lab ve Harvard Üniversitesi araştırmacıları ise GLTR isimli internetteki insan tarafından yazılmayan yazıları tespit edebilen bir algoritma geliştirdi. GLTR, sahte yazıları tahmin etmeye çalışırken GPT-2 ile aynı modeli kullanıyor. İnsan beyni, yazıyı daha anlamlı kılmak için çoğunlukla beklenilmeyen sözcükleri kullanıyor, GLTR ise bir algoritmanın yazıyı nasıl yazacağını bildiği için alışılagelmedik sözcükleri fark edebiliyor.

IBM, MIT ve Harvard araştırmacıları, insanların GLTR algoritmasını test edebilmesi için bir site oluşturdu. GLTR, GPT-2 gibi algoritmaların yazdığı sözcükler ile uyuyor ise yeşil ile; sözcüklerin insan tarafından yazılmış olma ihtimali zayıfsa sarı, ortaysa kırmızı, güçlüyse mor ile renklendiriyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Sonat Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir