Yapay Zekânın Tasarladığı Spor Dalı ile Tanışın: Speedgate

Hayatımızın çoğu alanında yardım aldığımız yapay zekâ, şimdi de yeni bir spor dalı oluşturdu. Spor dalının konseptini ve kurallarını oluşturmak için yaklaşık 400 sporun verilerini kaynak olarak kullanan yapay zekâ, Speedgate’i tasarladı.

Tasarım ajansı AKQA, yapay zekâ tarafından tasarlanan Speedgate isimli spor dalını tanıttı. Altışar kişilik iki takımla oynanan spor karşılaşması, üç açık kalenin bulunduğu bir alanda gerçekleştiriliyor. Takımlar, orta kaleden topu geçirdikten sonra sahanın sonunda bulunan iki kaleden birisinden de Amerikan futbolu topuna benzer bir topu geçirerek sayı kazanıyor. Kişilerin sabit durabildiği sporda, top sabit duramıyor; topun, en fazla üç saniye içinde başka bir takım arkadaşına veya kaleye gönderilmesi gerekiyor.

Yapay zekâ, 400 farklı mevcut spor dalının verilerini inceleyerek bir sürü spor dalı fikri üretti ancak bunların çoğu (patlayan frizbi, sualtı parkuları gibi) insanlar tarafından oynanmaya müsait değildi. AKQA, bu sporlardan oynanmaya uygun üç tanesini seçti ve bunları çeşitli kurallarla düzenleyerek Speedgate’i oluşturdu.

Ajans, Speedgate’in sloganını (topun üstünde olmak için topla bütünleş, top bütünleşmek için topla yüzleş) ve logosunu yaratırken de yapay zekâdan yardım aldı.

Kaynak: Tech Crunch

 

Posted by Sonat Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir