Yeni Yüz Tanıma Yazılımı ile Tehlikedeki Primatlar Korunabilir

Yüz tanıma teknolojisi her zaman korkutucu olmak zorunda değil. Michigan Eyalet Üniversitesi’nin (MSU) geliştirmiş olduğu nesli tükenmekte olan hayvanları izleme projesi, bu teknolojinin faydalı olabileceğinin bir kanıtı sayılabilir.

Takip, vahşi yaşamı koruma çabalarının ayrılmaz bir parçası. Geleneksel yöntemle, koruma uzmanları gözlem yapabilmek için hayvanları izleme cihazlarıyla yakalar ve etiketlerler. Üniversiteye göre, bu metot 400$ ile 4000$ arasında bir maliyet oluştururken; hayvanların zarar görmesine, stres oluşumuna, fiziksel yaralanmalara ve hatta ölüme bile sebep olabiliyor. MSU ekibinin PrimNet adını verdikleri yazılım, geleneksel yöntemlerin beraberinde getirdiği bu sorunları engellemeyi amaçlıyor.

Araştırmacılar, altın maymunlar, lemurlar ve şempanzelerin vahşi ortamlarında fotoğraflarını çekerek binlerce görüntüden oluşan bir veri seti oluşturmaya başladılar. Sonrasında bu hayvanları bireysel olarak tanımlamak için de elde ettikleri verileri sınıflandırdılar. Projenin devamında, PrimNet sisteminin kullanımını kolaylaştırmak için PrimID adını verdikleri eşdeğer bir uygulama geliştirilmiş oldu. PrimNet teknoloji sonrası, vahşi yaşam araştırmacıları ya da koruma uzmanları inceledikleri hayvanın bir fotoğrafını çekip uygulamaya gönderiyorlar. Bir sonraki adımda, sistem ya bir eşleşme yapıyor ya da –eğer tam anlamıyla bir eş bulunamıyorsa- bu fotoğrafa yakın 5 aday gösteriyor.

Nesli tükenmekte olan hayvanların %60’tan fazlası yok olma eşiğinde. Eğer bu hayvanları kurtarmak istiyorsak, kaybedecek vaktimiz yok. PrimNet, hayvanların dolaylı olarak da bizim geleceğimizi kurtarmayı vaat ediyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Ceren Seber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir