Yüz Tanıma Sistemi Çalışmasında Öğrencilerin Görüntüleri İzinsiz Kullanıldı

2012 senesinde yüz tanıma sistemlerini eğitmek için yapılan bir çalışmada, Amerikan ordusu ve istihbarat servisleri tarafından Colorado Koleji öğrencilerinin görüntüleri izinsiz bir şekilde kullanıldı. 

Araştırmacılar, Colorado Koleji’nin öğrencilerinin 1700’ün üzerinde fotoğrafını, ABD ordusu ve istihbarat teşkilatının sponsorluğunda yapılan yüz tanıma sistemi çalışmaları için öğrencilerden izin almadan kullandı. Bu, teknik olarak yasal olsa da; kişinin mahremiyetini ihlal ettiği için tartışılmaya başlandı. Geçtiğimiz haftalarda San Francisco il meclisi, şehirde yüz tanıma sisteminin kullanımını, sistemin düzgün çalışmaması sebebiyle yasaklamıştı.

Çalışmalar, 2012 ve 2013’te; algoritmaların, yüzlerin özelliklerini uzak mesafeden, az ışıkta ve engellere rağmen tanıma yetisini ölçmek için yapılmıştı. Bir telefoto kamerası, insan trafiğinin oldukça yoğun olduğu bir alanın 150 metre ilerisine kurulmuştu. Araştırmacılar fotoğrafları ve kimlikleri dikkatlice eşleştirdikten sonra bir veri kümesi yaratmışlardı. Veri kümesi, diğer veri tabanlarından daha gelişigüzel ve daha az detaylı olduğu için; bilim insanlarına daha da uzaktan çalışabilen algoritmalar geliştirmeleri için yardım edebilirdi.

Kaynak: Engadget

Posted by Sonat Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir