Yüz Tanıma Teknolojisi İş Başında: 50.000 Kişilik Konserde Bir Şüpheliyi Tespit Etti

Çin’de polis tarafından aranan bir şüpheli, 50.000’den fazla kişinin katıldığı bir pop müzik konseri esnasında yüz tanıma teknolojisi tarafından tespit edilmesinin ardından yakalandı.

“Ekonomik suç” sebebiyle polisin aranan kişiler listesinde bulunan şüpheli Ao, eşiyle gittiği kalabalık bir konserde müzik dinlerken, onca kişinin arasında güvende olduğunu düşünüyordu. Ama binlerce göz yerine geçebilecek ve bir o kadar da zeki bir gözetleyicisi olduğunun farkında değildi.

Yüz tanıma teknolojileri konusunda oldukça gelişmiş bir ülke olan Çin, bu teknolojiyi ülkede asayişi sağlayabilmek adına etkili bir şekilde kullanıyor. Polis tarafından aranan bir şüphelinin 50.000 kişinin bulunduğu bir konser salonunda yakalanabilmesi de bunun en son örneği oldu.

Güvenlik güçleri, mekandaki güvenlik kameraları tarafından görüntülenen ve yüz tanıma teknolojisi ile tespit edilen Ao’nun yakalandığında yüzünde bir şok ifadesi bulunduğunu belirtiliyorlar. Ao’nun yakalandıktan sonra yetkililere, “Bu kalabalığın arasında yakalanabileceğimi hiç düşünmüyordum. Eğer 50.000 kişinin arasında tespit edilebileceğimi bilseydim bu konsere hiç gelmezdim” dediği belirtiliyor.

Kaynak: The Verge

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir