Yüz Tanıma Teknolojisi Sahte Pasaportlu Yolcuları Ele Veriyor

Yüz Tanıma Sistemi, Washington Dulles Uluslarası Havaalanı’nda uygulamaya geçmesinin henüz üçüncü günündeyken, sahte pasaport ibraz eden bir suçlunun yakalanmasını sağladı. Bu sistem, güvenliği sağlama gayesiyle teknolojiden faydalanan kurum veya kimseler için büyük bir avantaj olsa da, hava yolu yolcularının mahremiyeti açısından büyük bir tehlike olabilir.

ABD’de 14 farklı havaalanı, pasaport kontrol noktalarında biyometrik tarama sisteminin etkinliğini test etmek adına pilot bir program uyguladı. Bu uygulamada, kameralar belirlenen noktalarda duran yolcuların biyometrik fotoğraflarını çekiyor. Daha sonra, çekilen bu fotoğrafla pasaportlarında yer alan fotoğraf eşleştiği takdirde sistem yolcuların geçişini onaylıyor.

Pilot uygulama esnasında yaşanan bir olay, bu yeni teknolojinin önümüzdeki dönemlerde kimlik sahtekarlıklarını önlemede önemli bir rol oynayacağını ortaya koydu. ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza Birimi tarafından aktarılan olayda, Kongo Cumhuriyeti uyruklu adam, Brezilya’dan ABD’ye olan uçuşunda, polis memuruna başkasına ait bir Fransız pasaportu ibraz etti. Sistem, pasaport fotoğrafındaki yüzle, suçlunun yüzünü eşleştiremediği için genç adamın ABD’ye girişi engellendi ve kendisi sınır dışı edildi.

ABD’nin Maryland eyaletinde bulunan şehir Baltimore’da, Gümrük ve Sınır Muhafaza Birimi Yöneticisi olan Casey Durts, yaptığı açıklamada “Terörist ve suçlular ABD’ye giriş yapabilmek için çalıntı fakat orijinal pasaportlar kullanıyor. Bu noktada da, bir başkasına ait olan orijinal pasaportlar yüz tanıma teknolojisi sayesinde kişilerle eşleşmeyerek, kolaylıkla kişiyi ele veriyor.” diye belirtti.

Havaalanlarında uygulanmaya başlayan bu teknoloji, her ne kadar yüzde 99 oranında doğru sonuç verse de, ırkçı ve cinsiyetçi algı yaratmaya sebep olacak tartışmaları da beraberinde getiriyor; çünkü sistem özelikle kadınlar olmak üzere, siyahi insanlarda hatalı sonuçlar veriyor. Bu durumu önleyebilmek adına sistemi geliştirmek için yapılan çalışmalar sürüyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Sevde Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir