Yüz Tanıma Teknolojisinin Büyümesi Gizlilik Korkularını da Beraberinde Getiriyor

Son zamanlarda büyük gelişme gösteren yüz tanıma teknolojisi ve türevleri güvenlik açısından birçok şüpheyi de beraberinde getiriyor.

Yüz tanıma teknolojisi, günümüzde yasaların uygulanmasından, sınır güvenliğine pek çok alanda etkin bir şekilde kullanılıyor. Yüzümüzün benzersiz özellikleri, yeni telefonumuzun kilidini açmamıza, banka hesabımıza erişmemize ve hatta bazı ürünler ve hizmetler için sadece gülümseyerek ödeme yapmamıza olanak tanır hale geldi. Aynı teknoloji, bir yüz tarama algoritmasını kullanarak polisin kalabalığın içinde aradığı kişiyi bulmasını da sağlıyor.

Yüz tanıma teknolojisi genel kullanıcı ve toplumsal düzen açısından ilk etapta yararlı gözükse de, bu teknolojinin yaygın biçimde kullanımı kimi uzmanlarca özel hayatın gizliliğine yönelik bir ihlal olarak değerlendiriliyor.

Tüm bu her saniye izlenebilme ihtimali ve varlığından bile haberdar olmadığımız kameralarca tanınma düşüncesi akıllara George Orwell’in 1984 romanının en ürkütücü ögesi olan Big Brother (Büyük Birader) ve onun her şeyden haberdar olması durumunu hatırlatıyor.

Amazon’a Tepki Yağdı

Yüz tanıma hizmeti veren düzinelerce teknoloji firmasından biri olan Amazon, Rekognition adlı yüz tanıma algoritmasını polis departmanlarına konuşlandırmaya başlamasıyla okların hedefi oldu. Aktivistler, yüz tanıma teknolojilerinin kolluk uygulamalarında kullanılmaması için bir protesto dalgası başlattı.

Kısıtlanılmaktan Korkuluyor

Cato Enstitüsü teknoloji uzmanı Matthew Feeney, “Asıl kaygımız bazı polis ve yersiz istekli görevlilerce yasalara saygılı Amerikalılara da arama yapmaya yeltenilmesidir” dedi.

Ufak bir hatanın bile yanlış kişiyi suçlu ilan etmesine sebep olabilecek olan bu teknoloji, bir avukat olan Jennifer Lynch’e göre son derece riskli, çünkü yüzlerimizi değiştiremeyiz ve olası bir yanlış tespit sonrası suçlu ilan edilirsek bundan kurtulmanın çok da kolay bir yolu yok. Aynı zamanda pek çok akademisyen, avukat ve teknoloji uzmanı, bu teknolojinin devletler tarafından kullanılmasının gelecekte baskıcı bir yönetim için büyük bir araç olacağına inanıyor.

Kaynak:  phys.org

Posted by Ezgi Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir