Kuantum Bilgisayarlarla Yapılan Deneyde Zamanın Akışı Tersine Çevrildi

Scientific Reports’ta yayımlanan yeni bir araştırma, zamanın akışı konusunda çok önemli bir gelişmeye imza attı. Kuantum bilgisayarlar ile yapılan deneyde, zamanın akışı tersine çevrildi. Bu çalışmanın zamanın akışını ve kuantum bilgisayarların işleyişini anlamada çok etkili bir kaynak olacağı düşünülüyor.

Moskova Fizik Enstitüsü’nden Gordey Lesovik, zamanın termodinamik yönünün tersine hareket eden bir durumu yapay olarak yaratmayı başardıklarını duyurdu. Lesovik’in ekibi, Illinois Argonne Ulusal Laboratuvarı’ndaki bilim insanlarıyla birlikte çalışarak zamanın tek bir elektrondaki yönünü tersine çevirmek üzere programlanmış bir sistem oluşturdu. Çalışmada zamanın geriye akışını sağlamak için kuantum bilgisayarlarından faydalanıldı. Uzman fizikçiler, yaptıkları sayısız deneyin sonunda IBM’in halka açık kuantum bilgisayarını bir dakika önce olduğu durumuna geri getirmeyi başarsa da bunun bir zaman makinesi oluşturmaya öncülük edeceğini düşünmüyorlar.

Bilim insanları çalışmayı yaparken iki kubit (kuantum bilgisayarındaki veri birimi) ile çalıştıklarında ‘zamanı geri döndürme’ başarı oranını yüzde 85 olarak saptadı. Kubit sayısı üçe çıktığında ise bu oran yüzde 50’ye düşüyor. Ancak Lesovik’e göre algoritmalar geliştirilirse bu deneyin çok daha başarılı sonuçlar vermesi mümkün olacak.

Kaynak: Futurism

Posted by Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir