Zuckerberg Veri Skandalı Hakkında Konuştu: “Gerçekten Çok Üzgünüm”

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin dahil olduğu ve büyük yankı uyandıran veri skandalı hakkında CNN’e açıklamalarda bulundu. Zuckerberg, çok üzgün olduğunu ve gereken neyse yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Londra merkezli veri analizi firması Cambridge Analytica’nın 50 milyondan fazla kullanıcıya ait kişisel verileri 2016 başkanlık seçimlerinde kullandığının ortaya çıkmasının ardından, Facebook hakkında soruşturmalar açılmış ve şirket önemli miktarda değer kaybetmişti. (Konu hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.) Hafta sonundan bu yana bir açıklama yapması beklenen Facebook CEO’su Mark Zuckerberg sonunda dün sessizliğini bozdu.

Zuckerberg, CNN’de dün akşam yaptığı açıklamada, “Bu büyük bir güven ihlaliydi ve böyle bir şey gerçekleştiği için gerçekten üzgünüm” dedi. Zuckerberg’in, programdan kısa bir süre önce sosyal medyada paylaştığı postunda açıkça özür dilememiş olması insanların dikkatini çekmiş ve bu konuda eleştirilere maruz kalmıştı.

“Kongrede İfade Verebilirim”

Haberler ortaya çıktığından bu yana Facebook’un piyasa değerinde de 49,2 milyar dolar kayıp görülmüştü. ABD yetkilileri konu hakkında soruşturma başlatmış ve ABD’li milletvekilleri, Zuckerberg’in bu konuyla ilgili olarak bir jüri heyeti karşısına çıkması isteğinde bulunmuşlardı.

Zuckerberg konuşmasında skandalla ilgili olarak ABD Kongresinde ifade verebileceğini belirterek, “Eğer bu yapılacak doğru şeyse bunu yapmaktan mutluluk duyarım” dedi.

Kaynak: CNBC

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir